REKLAM KURULU BASIN BÜLTENİ İNCELEMESİ MART 2024

Reklam Kurulu (“Kurul”), her ay Basın Bültenleri ile sosyal medya, internet sitesi vb. platformlarda yapılan reklamlarla ilgili değerlendirmelerini yayınlamakta, idari para cezası başta olmak üzere anılan reklamları durdurma gibi yaptırımlar uygulamaktadır.

Mart 2024’te yayımlanan Reklam Kurulu’nun 343. Basın Bülteni (“Bülten”), 134 karardan ve iletişim hizmetleri, dayanıklı tüketim malları ve teknoloji, kozmetik ve temizlik ürünleri, haksız ticari uygulamalar, örtülü reklam gibi çeşitli başlıklardan oluşmaktadır. İşbu Bülten’de dikkat çeken bir unsur, sektörde büyük hacimlere sahip olan birçok e-ticaret platformunun Kurul tarafından yaptırıma uğramasıdır. Yapılan inceleme çalışmasında, haksız ticari uygulamalar ve hedefli reklamcılık süreçleri kapsamında yaptırım uygulanan ve sektörde en çok tanınan e-ticaret platformları kararlarına yer verilmeye çalışılmıştır.

YAPTIRIM UYGULANAN E-TİCARET PLATFORMLARI

 1. İdari Para Cezası Uygulanan E-Ticaret Platformları

 • Getir’e ait mobil uygulamada yer alan kampanya reklamları nedeniyle Kurul’un önüne gelen incelemede; firmaya ait mobil uygulamada “Seçili Dondurma ve Atıştırmalıkların Yarısı Bizden! 100 TL’lik siparişinize. Günün güzel haberi! 100 TL’lik atıştırmalık ve dondurma siparişinizin yarısı bizden!” ifadelerine yer verilmesine istinaden sipariş oluşturulmak istendiği, ancak kampanya koşullarına göre sipariş oluşturulmasına rağmen vaat edilen indirimden yararlandırılmadığı tespit edilmiştir.

Firma tarafından bu duruma gerekçe olarak kampanya tarihinde minimum sepet tutarının bazı bölgeler için düşük ve orta segment depolarda 75 TL, yüksek segment depolarda ise 100 TL olduğu belirtilmiştir. Ancak bu bilgiye kampanyanın ana sayfasında ve kampanya koşulları arasında yer verilmediği dolayısıyla söz konusu tanıtımların gerçeği yansıtmadığı, diğer taraftan, söz konusu mobil uygulamada yer alan indirimli satış kampanyasının başlangıç ve bitiş tarihlerinin belirtilmesi gerektiği halde söz konusu reklamlarda bu hususların belirtilmediği tespit edilmiştir. Bu sebepler ışığında; anılan tanıtımların, tüketicileri yanıltıcı nitelikte olduğu ve dürüst rekabet ilkelerine aykırılık teşkil ettiği değerlendirilmiş olup, inceleme konusu tanıtımların; Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliği (“Yönetmelik”) ve 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun (“Kanun”) hükümlerine aykırılığı nedeniyle Kurul tarafından reklam veren Getir Perakende Lojistik Anonim Şirketi hakkında 347.128 TL idari para ve anılan reklamları durdurma cezaları verilmiştir.

 • Avva firmasına ait internet sitesinde indirimli ürün tanıtım reklamlarına ilişkin Kurul’un önüne gelen incelemede; başvurucu tüketici tarafından “Google” arama motorunda “Beyaz Gömlek” araması yapıldığında firmaya ait internet sitesinde “Beyaz Düz Klasik Yaka Slim Fit Gömlek” isimli ürünün “31,99 TL” satış fiyatıyla sunulduğunun görüldüğü, ancak bağlantı görseline tıklandığında “Ürün stoklarımızda kalmamıştır.” ibaresiyle karşılaşıldığı, halihazırda söz konusu ürünün satışı gerçekleştirilmemesine rağmen benzer nitelikteki ürün fiyatlarına kıyasla ürünün daha uygun fiyata sunularak firmaya ait internet sitesine yönlendirme yapıldığı, dolayısıyla ürün tanıtımlarındaki fiyatın gerçeği yansıtmadığı, ek olarak ürün tanıtımlarında fiyatın geçerliliğine ilişkin bir süre veya stok sınırı var ise söz konusu bilgiye yer verilmeyerek “Fiyatın geçerliliği ile ilgili bir süre veya stok sınırı var ise, bu süre ve stok miktarı reklamlarda açıkça belirtilir. ” şeklindeki mevzuat hükmüne aykırı hareket edildiği tespit edilmiştir. Söz konusu tanıtımların tüketicileri aldatıcı ve yanıltıcı nitelik arz ettiği değerlendirilmiş olup Yönetmelik ve Kanun hükümlerine aykırı olması nedeniyle Kurul tarafından reklam veren Avva E-Ticaret Anonim Şirketi hakkında 128 TL idari para ve anılan reklamları durdurma cezaları verilmiştir.

 

 • İncehesap firmasına ait internet sitesi üzerinden tanıtımı yapılan kampanyalı ürün reklamlarına ilişkin Kurul’un yaptığı incelemede; 19.11.2023 tarihinde yayımlanan reklamda “Asus TUF Gaming VG279Q1R 1ms 144Hz FreeSync Premium IPS Full HD Gaming (Oyuncu) Monitör 4.999,00 TL” ve “Kampanya bitimine 3 saat kaldı! Kampanya bittiğinde ürünün fiyatı 10.331,17 TL olacaktır” ifadelerine yer verildiği ancak 20.11.2023 tarihinde söz konusu ürünün fiyatının 5.399,00 TL olarak sunulduğu ve “30.11.2023 tarihine kadar indirim fırsatı! Kampanya bittiğinde ürünün fiyatı 10.331,17 TL olacaktır” bilgisine yer verildiği tespit edilmiş olup tüketicinin ani bir karar vermesini sağlamak ve bilinçli bir tercih yapması için gerekli fırsat veya zamandan mahrum bırakmak amacıyla gerçeğe aykırı olarak bir ürünün sadece çok kısıtlı bir süre içinde belirli şartlar altında sunulacağını belirtilen söz konusu reklamların tüketicileri aldatıcı ve yanıltıcı olduğu değerlendirilmiştir. Bu kapsamda, inceleme konusu tanıtımların Yönetmelik ve Kanun hükümlerine aykırı olduğuna karar verilmiş olup reklam veren İncehesap Sanal Mağazacılık Ticaret Anonim Şirketi hakkında 128 TL idari para ve anılan reklamları durdurma cezaları verilmiştir.
 1. Reklam ve Uygulamaları Durdurma Cezası Uygulanan E-Ticaret Platformları

 • Amazon firmasına ait internet sitesi için yapılan tanıtım reklamlarına ilişkin Kurul’un incelemesinde; Google arama motoru üzerinden “Netflix” ifadesi ile yapılan arama sonuçlarında “Ücretli Sponsorlu Reklam” ibaresiyle yer alan https://www.amazon.com.tr/ adresli internet sitesine ait başlıkta “Netflix – Online alışveriş – Aradığın her şey” ifadelerine yer verildiği, ek olarak söz konusu başlığa tıklayan tüketicilerin https://www.amazon.com.tr/ adresli internet sitesine yönlendirildiği, reklam veren firma tarafından her ne kadar Amazon Turkey’in internet sitesinde “Netflix” markalı ürünlerin satılmasından dolayı söz konusu tanıtımlarda yer alan ifadelerin ortaya çıkmış olabileceği ifade edilmiştir.

Bununla birlikte, gerek reklam görselinde bir başka video izleme platformunun Netflix ile ilişkilendirilmesi gerekse reklam verenin söz konusu video izleme hizmetini sunması hususları ile Google sistemi üzerinden gerçekleştirilen tanıtımlarda mecra kuruluşu tarafından sunulan anahtar kelimelerin seçilmesinin veya reklam veren tarafından girilen anahtar kelimeler ile başlıkların belirlenmesi ve sisteme girilmesinin reklam verenin sorumluluğunda olması hususları birlikte değerlendirildiğinde söz konusu tanıtımların tüketicileri yanıltıcı nitelikte olduğu değerlendirilmiş olup, inceleme konusu tanıtımların Yönetmelik ve Kanun hükümlerine aykırı olması sebebiyle reklam veren Amazon Turkey Perakende Hizmetleri Ltd. Şti. hakkında anılan reklamları durdurma cezası verilmesine karar verilmiştir.

 • Amazon hakkında yapılan diğer bir incelemede; firmaya ait internet sitesinde satışa sunulan ürünlerin tüketiciler tarafından satın alınması sürecinde tüketicilere herhangi bir farklı seçeneğe yer verilmeden “Giriş Yap” ve “Amazon Hesabınızı Oluşturun” seçeneklerinin sunulduğu, ürünleri satın almak üzere hesap oluşturma sürecinde ise tüketicilerin “Bir hesap oluşturduğunuzda, Amazon’un Kullanım ve Satış Koşullarını kabul etmiş olursunuz. Daha fazla bilgi için…İlgi Alanına Dayalı Tanıtımları inceleyebilirsiniz.” koşulunu kabul ederek hedefli reklamcılığı kabul etmek zorunda bırakıldığı,

dolayısıyla tüketicilere içeriği veya hizmetleri ile olan etkileşimleri kullanılarak gerçekleştirilen hedefli reklamcılığı kabul edip etmemelerine ilişkin bir seçenek sunulmadığı, bu haliyle yukarıda yer verilen tasarım ile söz konusu ticari uygulamanın tüketicilerin karar verme veya seçim yapma iradesini olumsuz etkilediği ve tüketicilerin açıkça bilgilendirilmediği, söz konusu durumun firma lehine değişikliklere yol açtığı tespit edilmiştir.

Tüketiciye ürün satın aldıktan sonra platform üzerinde iz bırakmama imkanının tanınmadığı, tüketicilerin hedefli reklamcılık koşulunu kabul etmelerinden daha zor bir yolla koşuldan çıkmasından sağlanmasının aykırılığı gidermede yeterli olmadığı, söz konusu uygulamanın gerçekleştirilebilmesi için tüketicilerin üyelik aşamasında açık rızalarının alınarak hedefli reklamcılığı kabul etmelerinin sağlanması gerektiği değerlendirilmiştir.  İnceleme konusu ticari uygulamaların; Yönetmelik ve Kanun hükümlerine aykırı olması nedeniyle Amazon Turkey Perakende Hizmetleri Ltd. Şti. hakkında anılan ticari uygulamaları durdurma cezası verilmesine ve yukarıda yer verilen hususları içerecek şekilde inceleme konusu uygulamanın düzeltilmesine karar verilmiştir.

 • Hepsiburada’ya ait internet sitesinde yer alan ürünün tanıtım reklamına ilişkin Kurul’un yaptığı incelemede; firmaya ait internet sitesinde yer alan “Honor 90 512 GB 12 GB Ram” isimli ürün tanıtımlarında teslim tarihi bilgisine yer verildiği ancak tüketicinin ürünü satın alması akabinde teslim tarihinin değiştirildiği ve bu durumun tüketicileri yanıltıcı olduğu değerlendirilmiş olup, inceleme konusu tanıtımların Yönetmelik ve Kanun hükümlerine aykırı olması sebebiyle reklam veren D-Market Elektronik Hizmetler ve Ticaret A. Ş. hakkında anılan reklamları durdurma cezası verilmesine karar verilmiştir.

 

 • Trendyol’a ait internet sitesi ile mobil uygulamada satışa sunulan indirimli ürün reklamına ilişkin Kurul’un incelemesinde; ilgili ürünün 29.11.2023 tarihinde “Son 30 Günün En Düşük Fiyatı” ibaresiyle 9.779 TL’den satışa sunulduğu ve indirimden önceki satış fiyatının 9.972 TL olarak belirtildiği ancak ürünün 9.779 TL’den satışa sunulduğu asıl tarihin 10.11.2023 olduğu, bu nedenle tüketicilere sunulan fiyat değişim tablosunda “Son 30 Gün”ün en düşük fiyatı hesaplanırken 10.11.2023 tarihi olan fiyat değişim tarihinin esas alınması gerektiği, dolayısıyla söz konusu ürüne ilişkin “Son 30 Günün En Düşük Fiyatı”nın ispatlanamadığı, dolayısıyla ortalama tüketici nezdinde indirim algısı yaratıldığı ve ürünlere ilişkin fiyat avantajı sağlandığı algısı oluşturulduğu tespit edilmiş olup söz konusu tanıtımların gerçeği yansıtmadığı ve aldatıcı ve yanıltıcı nitelik arz ettiği değerlendirilmiştir.

Yönetmelik ve Kanun hükümlerine aykırı olduğu tespit edilen anılan reklamlar nedeni ile reklam veren Dsm Grup Danışmanlık İletişim ve Satış Ticaret A.Ş. hakkında anılan reklamları durdurma cezası verilmesine karar verilmiştir.

 • Deichmann’a ait internet sitesinde yer alan haksız ticari uygulamalara ilişkin Kurul’un incelemesinde; tüketiciler tarafından satın alınması sürecinde tüketicilere herhangi bir farklı seçeneğe yer verilmeden “Üye Girişi” ve “Yeni Üye” seçeneklerinin sunulduğu, ürünleri satın almak üzere hesap oluşturma sürecinde ise tüketicilerden ürünlerin teslimatı için gerekli olmadığı halde “cinsiyet” gibi kişisel bir bilginin tüketici tarafından firmaya verilmesinin zorunlu tutulduğu, bununla birlikte, tüketiciler ürünleri satın almak üzere hesap oluşturduklarında “Veri koruması bildirimini onaylıyorum.*” koşulunu kabul ederek söz konusu metnin Ek-4 kısmında “Şirketimizin ticari faaliyetlerini yürütürken şirketimizin ürün ve hizmetlerinin … tanıtımı ve pazarlanması … gibi amaçlarla iş ortaklığı kurduğu taraflar” şeklinde açıkça yer aldığı üzere kişisel verilerinin pazarlama amacıyla kullanılmasını kabul etmek zorunda bırakıldığı, bu kapsamda, firma tarafından tüketicilere “Deichmann”a üye olmaları sürecinde Deichmann sitesi ile olan etkileşimleri kullanılarak elde edilen tüketicilerin kişisel verilerinin pazarlama amacıyla kullanılıp kullanılmamasına ilişkin tüketicinin açık rızasının alınmadığı, bu haliyle yukarıda yer verilen tasarım ile söz konusu ticari uygulamanın tüketicilerin karar verme veya seçim yapma iradesini olumsuz etkilediği ve tüketicilerin açıkça bilgilendirilmediği, söz konusu durumun firma lehine değişikliklere yol açtığı, tüketiciye ürün satın aldıktan sonra platform üzerinde iz bırakmama imkanının tanınmadığı tespit edilmiştir.

Ek olarak, firma tarafından tüketicilere kolay bir şekilde üye olma seçeneği sunulurken üyelikten çıkış yöntemine dair bilgilendirme yapılmayarak tüketicilere söz konusu internet sitesi ve dolayısıyla firma ile ilişiğini kesme imkanının tanınmadığı, bu nedenler ile söz konusu ticari uygulamanın yanıltıcı nitelikte olduğu ve dürüst rekabet ilkelerine aykırılık teşkil ettiği değerlendirilmiştir. Bu kapsamda, inceleme konusu ticari uygulamaların Yönetmelik ve Kanun hükümlerine aykırı olması sebebiyle ticari uygulamada bulunan Deichmann Ayakkabıcılık Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. hakkında anılan ticari uygulamaları durdurma cezası verilmesine ve yukarıda yer verilen hususları içerecek şekilde inceleme konusu uygulamanın düzeltilmesine karar verilmiştir.

 • İdefix’e ait firmaya ait internet sitesinde yer alan haksız ticari uygulamalara ilişkin Kurul’un incelemesinde; ürünlerin tüketiciler tarafından satın alınması sürecinde tüketicilere “Giriş Yapın”, “Üye Olun” ve “Üye Olmadan Devam Edin” seçeneklerinin sunulduğu, “Üye Olmadan Devam Edin” seçeneği tercih edildiğinde “E-Posta Adresinizi Doğrulayın” butonuna tıklanması gerektiği, işlemin devamında “İdefix Üyeliği Aydınlatma Metni” kutucuğunun işaretlenmesi gerektiği, “İdefix Üyeliği Aydınlatma Metni” nde “tarafınıza ticari elektronik ileti gönderilmesine onay vermeniz halinde onayınız doğrultusundaki iletişim kanallarıyla reklam ve tanıtıcı içeriklerinin gönderilebilmesi; adres bilginiz ürün ve/veya hizmet temini kapsamında siparişlerinizin siz müşterilerimize gönderilebilmesi(…)”, “Diğer bilgiler kategorisinde değerlendirilen; favori listeniz ve alarm listeniz, ilgi ve beğenilerinize yönelik olarak tarafınıza yapılacak olan reklamcılık faaliyetleri kapsamındaki çalışmaların yapılabilmesi, ilgi ve beğenilerinize uygun olan ürünlere ait indirim ve kampanyaların tarafınıza iletilebilmesi(…) amaçları ile işlenecektir” koşuluna yer verilerek hedefli reklamcılık ve pazarlama uygulamalarının kabul edilmek zorunda bırakıldığı, bu kapsamda, firma tarafından tüketicilere üye olma ve üyeliksiz alışveriş sürecinde internet sitesi, içeriği veya hizmetleri ile olan etkileşimleri kullanarak gerçekleştirilen hedefli reklamcılığı ve pazarlama uygulamalarını kabul edip etmemelerine ilişkin bir seçenek sunulmadığı, bu haliyle söz konusu ticari uygulamanın tüketicilerin karar verme veya seçim yapma iradesini olumsuz etkilediği ve tüketicilerin açıkça bilgilendirilmediği, tüketiciye ürün satın aldıktan sonra platform üzerinde iz bırakmama imkanının tanınmadığı, söz konusu uygulamanın gerçekleştirilebilmesi için tüketicilerin üyelik aşamasında açık rızalarının alınarak hedefli reklamcılığı kabul etmelerinin sağlanması gerektiği değerlendirilmiştir.

İnceleme konusu ticari uygulamaların Yönetmelik ve Kanun hükümlerine aykırı olması sebebiyle, ticari uygulamada bulunan Turkuvaz Müzik Kitap Mağazacılık Paz. A.Ş. hakkında anılan ticari uygulamaları durdurma cezası verilmesine ve yukarıda yer verilen hususları içerecek şekilde inceleme konusu uygulamanın düzeltilmesine karar verilmiştir.

 • English Home’a ait internet sitesinde satışa sunulan ürünlerin tüketiciler tarafından satın alınması süreci Kurul tarafından değerlendirildiğinde; tüketicilere “Giriş Yap” ve “Üye Ol” seçeneklerinin sunulduğu ve üye olma aşamasında tüketicilere bir seçenek olarak “E-posta yoluyla özel fırsat ve kampanyalardan haberdar olmak için, onay veriyorum. …” kutucuğunun sunulduğu, tüketicilerin hesap oluşturma aşamasını tamamlayabilmeleri için kabul etmekle yükümlü oldukları “üyelik sözleşmesinde” ise üyelik sözleşmesi içerisinde tüketicilerden tanıtımlara yönelik ticari ileti onayı alındığı, tanıtımlara yönelik ticari ileti onayı üyelik aşamasında bir seçenek olarak sunulurken söz konusu onaya üyelik sözleşmesinde de yer verilerek tüketiciler için bir zorunluluğa dönüşen bu tasarım ile söz konusu ticari uygulamanın tüketicilerin karar verme veya seçim yapma iradesini olumsuz etkilediği ve tüketicilerin yanıltıcı şekilde bilgilendirildiği, söz konusu durumun firma lehine değişikliklere yol açtığı tespit edilmiştir.

Söz konusu ticari uygulamanın yanıltıcı nitelikte olduğu ve dürüst rekabet ilkelerine aykırılık teşkil ettiği değerlendirilmiş olup, inceleme konusu ticari uygulamaların Yönetmelik ve Kanun hükümlerine aykırı olması sebebiyle ticari uygulamada bulunan EHM Mağazacılık San. ve Tic. A. Ş. hakkında anılan ticari uygulamaları durdurma cezası verilmiştir.

 • Kitapsepeti internet sitesinde satışa sunulan ürünlerin tüketiciler tarafından satın alınması süreci Kurul tarafından değerlendirildiğinde; tüketicilere “Üyeliksiz Devam Et” seçeneği sunulmayarak yalnızca “Üye Girişi” ve “Hızlı Üyelik” seçeneklerine yer verildiği, ürünleri satın almak üzere hesap oluşturma sürecinde tüketicilerin “Üyelik Sözleşmesi” ile “KVKK Sözleşmesi“ni kabul etmeleri gerektiği, sözleşmelerin içeriğinde ise “(…)Talep ve şikayet süreçlerinin takibi, iletişimin sağlanması, gerekli bildirimlerin yapılması, profilleme, reklam, tanıtım, pazarlama, kampanya ve bilgilendirme faaliyetlerini yerine getirmek, ileti yönetim sistemi kapsamında onay süreçlerini yerine getirmek, müşteri hizmetlerinin sunulması, müşteri memnuniyetini sağlamak, hukuki uyuşmazlıklarda delil olarak ispat yükümlülüğü amaçlarıyla…” ifadelerine yer verilerek hedefli reklamcılık ve pazarlama uygulamalarının kabul edilmek zorunda bırakıldığı, bu kapsamda, firma tarafından tüketicilere üye olma sürecinde internet sitesi, içeriği veya hizmetleri ile olan etkileşimleri kullanarak gerçekleştirilen hedefli reklamcılığı kabul edip etmemelerine ilişkin bir seçenek sunulmadığı, bu haliyle söz konusu ticari uygulamanın tüketicilerin karar verme veya seçim yapma iradesini olumsuz etkilediği ve tüketicilerin açıkça bilgilendirilmediği, tüketiciye ürün satın aldıktan sonra platform üzerinde iz bırakmama imkanının tanınmadığı, söz konusu uygulamanın gerçekleştirilebilmesi için tüketicilerin üyelik aşamasında açık rızalarının alınarak hedefli reklamcılığı kabul etmelerinin sağlanması gerektiği, diğer taraftan, “Üyelik Sözleşmesi” içeriğinde üyelik iptaline ilişkin “Üyelik iptali ve hesap silme işlemi, kullanıcı tarafından kitapsepeti.1ticaret.com.com üzerinden yapılabilir.” ibaresi yer almasına rağmen üyelik iptaline yönelik geçerli olmayan bir internet adresi sunulması dışında herhangi bir yönlendirme ya da seçenek sunulmadığı, üyelik iptalinin üyeliğe kayıt aşaması ile aynı veya benzer nitelikte tüketicilerin kolaylıkla erişebileceği şekilde yapılabilmesi gerektiği değerlendirilmiştir. Dolayısıyla, inceleme konusu ticari uygulamaların Yönetmelik ve Kanun hükümlerine aykırı olması sebebiyle ticari uygulamada bulunan Point İnternet Teknolojileri ve Lojistik A.Ş. hakkında anılan ticari uygulamaları durdurma cezası verilmesine ve yukarıda yer verilen hususları içerecek şekilde inceleme konusu uygulamanın düzeltilmesine karar verilmiştir.

GRC LEGAL Yorumu:

Bülten kararlarını incelediğimizde, Kurul’un çeşitli e-ticaret firmalarının reklam ve tanıtım faaliyetleri kapsamında indirimli satış reklamları ile birlikte tüketicileri yanıltan ve dürüst rekabet ilkelerine aykırı reklamlarına ilişkin çeşitli yaptırımlar uyguladığı görülmektedir.

E-ticaret firmalarının potansiyel müşterileri ve müşterileri cezbetmek, ilgiyi arttırmak ve odak noktası olabilmek adına yürüttükleri reklam uygulamaları, ilgili firmaların daha yüksek gelirler elde edebilmeleri amacıyla kullandıkları en öncelikli araçların başında gelmektedir. Bununla birlikte, son dönemlerde sergilediği aktif tutum ile gündemden düşmeyen Kurul’un, tüketici mevzuatına aykırı faaliyetler yürüten firmaları caydırıcı yaptırımlara hükmetmesi sebebiyle e-ticaret firmalarının yanı sıra her bir reklam faaliyeti yürüten şirketin, tüketicilerin mağdur edilmemesi ve piyasadaki haksız rekabetin yok edilmesi amacı taşıyan tüketici mevzuatına uyum sürecini tamamlamaları önem arz etmektedir.  

Buna ek olarak, Bülten ile yayımlanan kararlarda dikkat çeken bir diğer husus ise Kurul’un İdefix, Kitapsepeti ve Deichmann kararlarında veri minimizasyonu, hedefli reklamcılık kapsamında açık rıza temini vb.  Kişisel Verilerin Korunması Hukuku alanına temas eden değerlendirmelere de giriş yapmış olmasıdır. Kişisel verilerin korunması hukuku kapsamında hukuka aykırı kişisel veri işleme faaliyeti olarak kabul edilen ilgili uygulamalar, Kurul nezdinde tüketicilerin karar verme veya seçim yapma iradesini olumsuz etkilediği ve tüketicilerin yanıltıcı şekilde bilgilendirildiği gerekçeleriyle yanıltıcı nitelikte ve dürüst rekabet ilkelerine aykırı olarak değerlendirilmiştir.

Bu doğrultuda, Kurul’un yatay eksende birbirini kesen hususları ele alarak multidisipliner yaklaşımı benimsediğini ifade etmek yanlış olmayacaktır. Söz konusu durum, dijital ekosistemdeki aktörlerin uyum sağlamakla yükümlü oldukları regülasyonların daha efektif bir şekilde yürütülmesi adına olumlu bir adım olarak değerlendirilebilecek ve bu yaptırımlar sayesinde şirketlerin, dijital ortamlardaki süreçlerin hukuka uygun olarak kurgulanması ve yürütülmesi bakımından regülasyonlara atfettikleri ehemmiyeti bir adım öteye taşıyacağı söylenebilecektir.